Advertisements
Bistro Nádvoří Anděl's City Smíchov
Home Kitchen

Home Kitchen Home Kitchen

je otravne ak obsluha ma potrebu kontrolovat stav mojej salky kavy kazde dve minuty

Our last visit was a little bit disappointment. Food is still good, genuine, but it wasn’t as good as last time. Maybe because this place is more for a brunch not for a dinner. And sorry, but 90CZK (€.

..3.50) for 1l of water is really a joke!! Lihat Selengkapnya

Seriously one of the most awesome brunch places ever! The pancakes were heavenly and when we discovered the little patio in the back, we almost lost it!! Absolutely bonus and thank you for the little .

..surprise in the ladies, deodorant and all kinds of goods… Lihat Selengkapnya

So good, I don’t want to leave. The perfect brekkie spot! Great vibe, awesome music, friendly service, delicious coffee, amazing bread & butter and massive plate of eggs and ham. A must if you’re look…ing for breakfast in Prague. Lihat Selengkapnya

Absolutní propadák v oboru gastronomie a co se týče profesionality personálu i v létě na bodu mrazu!Při příchodu,po chvíli jsem pochopil, že usadit se asi mám sám, personál jsem nikde nezahlédl.

Po us…azení si mě obsluha všimla asi po 8minutách(to podotýkám že restaurace byla zpola prázdná). Ujal se mne starší prošedivělý chlápek,již značně unavený ostatními 5lidmi co v restauraci seděli a arogantně mi bylo sděleno,že nemá jídelní lístek a ať si jdu vybrat ke stolu.

Bez objednávky pití odběhl kamsi dozadu. Vybral jsem si tedy něco k jídlu a šel se znovu usadit a čekal dalších 5min. Než ke mě přišla obsluha(nyní již v jiném provedení). Objednal jsem “burger”.

Obsluha se neobtěžovala zeptat na propečení a maso jsem měl úplně welldone.Špinavý talíř ležel na stole dalších 7 minut.Kávu bych si dal,avšak mi nebylo nic nabídnuto. Své síly jsem vyčerpal.

Osazenosti restaurace se již nedivím, zde se to hraje asi na jednou a dost!!!!!! Lihat Selengkapnya

Which Home Kitchen do you like the best? Each is unique in its style, yet the calm and cozy feeling of the home kitchen concept is characteristic for all of them.

Terrible experience for Sunday lunch in Holesovice!!!! Poor food quality, lacking service… the waitress rolled her eyes when we asked for a coffee 😟

It is well worth the price because the staff is extremely kind and helpful and they show you examples of the dishes you can order, probably the nicest service I’ve gotten in the Czech Republic. Also, .

..the bathroom has hand cream and micellar water (just a little pleasant surprise to have!) and most importantly the food and coffee was great! 🙂 Lihat Selengkapnya

Kozí 5 Staré Město, Jungmannova 8 Nové Město, Jankovcova 14 Holešovice (11.047,60 km) Praha 11000

Moc příjemné prostředí (home kitchen Jankovcova) a obluha neskutečně příjemná, za mě jasných 5 hvězd!

Dvě hvězdičky za to, že po objednávce dvou míchaných vajíček, přinesly jen jedny, bez příborů, bez pečiva. Tudíž ležely skoro 10 minut na stole aniž by se dala jíst. Druhá vajíčka vůbec nedorazila a .

..to ani 20 minut poté. Společná snídaně teda nějak nevyšla..Alespoň ta druhá vajíčka nebyla zaučtována. Lihat Selengkapnya

Prave som sa vratil z restauracie v Holesoviciach a som pekne znechuteny. To, ze do restauracie vojde zenska s obrovskym psom (a bez nahubku) asi zakazat bohuzial nejde a ze si sadne vedla mna a nech..

.a psa, aby ma olizoval, buchal do mna chvostom ci mi dokonca ocucaval pribor, za to asi personal nemoze. Prazski psickari su znami svojou absolutnou lahostajnostou voci okoliu, je to nieco podobne ako fajciari.

Ale ked sa personal zacal so psom hrat a objimat ho, zatial co to psisko na nich vyskakovalo, tak to je bolo trosku moc. Schvalne som sledoval, ci si casnici umyli ruky, ale ani u jedneho som to nezaregistroval.

Ked mi potom priniesol jedlo, tak na moj argument, ze som ho nevidel si umyvat ruky (pozorne som ho od hratok so psom sledoval) odpovedal, ze urcite si ruky umyl. Myslim si, ze to neni pravda, ale keby aj bola, tak vzhladom k tomu, ze sa so psom vasnivo objimal, tak myslim, ze by to bolo aj tak jedno.

Znechutene som radsej hned po jedle zaplatil a odisiel a uz ma tam nikdy neuvidia. Pristup k psom v Prahe zacina byt uz naozaj posahany. Lihat Selengkapnya

Dobrý den,dnes jsem opět po nějaké době byla ve Vaší resturaci v Kozí ulici a mohu pouze říct,že jsem byla zklamaná. Toto je moje první hodnocení tohoto typu,protože nestojím o to činit někde problémy.

.. a chápu,že se může stát cokoliv. I to že jsme na jídlo čekali delší dobu bych ješte pochopila,ale co mě odradilo od další návštěvy je chování Vašeho personálu. Tak arogantní a nepříjemnou obsluhu jsem dlouho neviděla A to jak arogantně se chovala Vaše černovlasá servírka bylo neskutečné.

Věřte,že jsme měli po takovém chování zkažený jakýkoliv zážitek a jestliže chcete pokračovat v takovém protizákaznickém chování,tak se k Vám hosté těžko budou vracet! Nejhorší je,že jsem tam pozvala své kamarády,protože při mé návštěvě v zimě(kdy jste tam měli jiný personál) byla i obsluha příjemná,ale nyní jsem se za toto pozvání do Vašeho podniku styděla.

Ráda bych řekla i nashledanou,ale po tomto “zážitku” si tímto nejsem jistá. S pozdravem Tereza K. Lihat Selengkapnya

16814 S. Vermont Ave. Gardena, CA 90247 (310)965-0804 business Hours: Monday          11:00am – 8:30pm tuesday          11:00am – 8:30pm Wednesday      11:00am – 8:30pm thursday         11:00am – 8:30pm Friday             11:00am – 9:00pm Saturday         11:00am – 9:00pm sunday                             closed

I highly recommend this awesome brunch restaurant, the ambience, the foods and the staffs, super friendly ���

Today went there (Home Kitchen – Holešovice) for breakfast but had to leave. Nobody gave us menu, we had to go and ask it for ourselfes and asked for a coffee at the cashdesk. It didn’t dissapoint us.

… However, we were waiting just for a coffee for 20 (!) minutes, though there were not so many customers there. When the waitress came by she started to act very rude, we said that we are waiting for 20 minutes very politely with a smile, but in response she said that we are just customers and we can leave if dont understand that.

So we left. I hope that the stuff will teach that woman how to communicate with customers if they stand for quality of their cafe. Lihat Selengkapnya

The atmosphere was great, very comfortable and cool looking. But the food.. it was absolutely amazing! I highly recommend for dinner! And of course coffee. So good. �

Good foods, hot choco very nice. And they were so kind to accept euro though normally they only accept CZK in cash as we didn’t exchange money yet.

Let me preface my comments by saying that I’ve dined in restaurants in over forty countries and I’ve never walked out of a restaurant. But that’s exactly what I did a few minutes ago at the Home Kitch.

..en on Kozi Street in Prague. My family and I were looking forward to a quiet dinner. Instead we were greeted by a server (the only one present) with attitude. He was rude and condescending to my wife and me from the very start.

We ignored the first instance when he rudely gestured to one side of the restaurant when he asked if we had a reservation (in a restaurant that had three diners). Then he reacted condescendingly when we asked where we could safely place our stroller.

At that point we decided that we didn’t want to give Home Kitchen our business. I don’t know if it was the fact that we had a child or whether it was racism or whether it was ignorance. As we politely told him that we would go somewhere else his reaction was, “I don’t know what it is with people today.

Where are you from? Go somewhere else, you won’t someone as friendly as me.” Nice going for someone who earns a living from hospitality. Poor showing for a restaurant chain like Home Kitchen that otherwise has such great reviews.

Lihat Selengkapnya

Občas je tu sice personál pomalejší, ale koncept Home kitchen mám ráda. Po velkém zklamání na Andělu ohledně personálu hodnotím svoji návštěvu v Holešovicích jako dobrou. Krásná kavárna, skvělý koncept a dobrá káva 🙂

Best place for having breakfast in the morning. It opens early enough and fact that I was living in the same building made that place perfect . Highly recommend .

…tak to vypadá, že se nám ten první letní víkend povede 🧥🧣…příjďte se k nám ohřát ☕🍰🍵

Related Images of Home Kitchen
Innovative home kitchen design in home kitchen design for nifty in home kitchen design home
Dehydrator
Open concept home kitchen remodeling improvement and addition interior design royalty free stock photo
Home kitchen studentsprague com studentsprague com
Photo by robert peterson rustic white photography
Discover other home kitchen locations
New home kitchen designs prepossessing home ideas kitchen design home for well amusing in home kitchen design home simple homes designs
Gray color idea for minimalist home kitchen
How professional chefs set up their own kitchens for the holidays
Cafe Jungmannova 8 Nové Město
Bistro Kozí 5 Staré Město
Hgtv dream home 2011 kitchen pictures and video from hgtv dream home 2011 hgtv
Like architecture interior design follow us
Bold red cabinet for home kitchen
House designs kitchen best house kitchen design home design kitchen kitchen and decor pictures of design
New contemporary home and property contemporary kitchen
Kitchen amazing model home kitchens intended for kitchen of 13 10066 nice model home kitchens
Northbay kitchen and bath kitchen and bathroom design remodeling petaluma napa ca
Mobile home kitchen remodel mobile homes projects pinterest
Sandy springs new home hammersmith 3f 4195 kitchen068 2 jpg
Bistro Jankovcova 14a Holešovice
Affordable diy home kitchen makeover
Related Post of Home Kitchen
Vintage Retro Industrial Style Ceiling Wall And Pendant Lighting

Vintage Retro Industrial Style Ceiling Wall And Pendant Lighting

Vintage Retro Industrial Style Ceiling Wall And Pendant LightingVintage Retro Industrial Style Ceiling Wall And Pendant Lighting Vintage Retro Industrial […]
Microsoft Romania Office Interior Design

Microsoft Romania Office Interior Design

Exterior Design Four Seasons Greenery

Exterior Design Four Seasons Greenery

Exterior Design Four Seasons GreeneryExterior Design Four Seasons Greenery Exterior Design Four Seasons Greenery . . . . . . […]
8 Pinterest Worthy House Decorating Ideas To Copy

8 Pinterest Worthy House Decorating Ideas To Copy

8 Pinterest Worthy House Decorating Ideas To Copy8 Pinterest Worthy House Decorating Ideas To Copy 8 Pinterest Worthy House Decorating […]